Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
BIOGRAFIE
Józef Mioduszewski

Por. Józef Mioduszewski - ps. Kłos, Zawieja, Sum.

Syn Franciszka ur. 12.08.1922 r. Walczy na froncie jako ochotnik WP od września do października 1939 r. W konspiracji najpierw w okręgu Nowogródek, a od stycznia 1942 r. w Warszawie, gdzie przechodzi szkolenie wojskowe - kurs dla podchorążych, otrzymując stopień kapral pchor.

Walczy w Powstaniu Warszawskim na Żoliborzu, przechodzi do Puszczy Kampinoskiej, przydział III szwadron 27 pułku AK. Brał udział w następujących walkach: Dworzec Gdański, Zaborówek, Brzozówka, Ławy, Kiścinne - Roztoka, Pociecha, Krogulec, Marianów, Piaski, Pilaszków, Zaborówek - Leszno, Budy - Zosina / Jaktorów, lasy kieleckie.

Po Bitwie Jaktorowskiej przeprowadza kawalerzystów, pluton żołnierzy do lasów Koneckich. Tam dołącza do III baonu "Kampinos" por. A. Pilcha - "Doliny" 25 pp. W październiku 1944 zostaje ranny w lewy bark w walce z Niemcami pod Hutą Przysuską. Po podleczeniu wraca w połowie grudnia 1944 do oddziału "Doliny" spotykając oddział w majątku Kraśnica. Walczy do czasu urlopowania, do 17 stycznia 1945 roku.

Po wojnie tworzy samodzielny oddział kawalerii - stając na jego czele jako dowódca oddziału antykomunistycznego działając od marca 1945 do końca 1945 roku. W tym czasie uwolnił 40-tu akowców wiezionych z zamku Lubelskiego do więzienia w Rawiczu. Dużą część uratowanych z transportu włącza do swego oddziału.

Ujawnia się dopiero w 1947 roku. Został wnioskowany przez d-cę por. cc. A. Pilcha "Dolinę" i d-cę 27 puł. do odznaczenia Orderem Virtuti Militari.

Na stałe osiada w Białym Borze, gdzie zostaje m.in. v-ce dyrektorem stadniny koni. To u niego wielokrotnie spotykają się wojenni ułani i odwiedza go mjr. A. Pilch z londyńską delegacją. Biały Bór staje się przez lata swoistą bazą dawnych kresowych partyzantów AK weteranów walk o niepodległość.

Por. Józef Mioduszewski był jednym z organizatorów nadania dawnej nazwy 27 puł. i tradycji kawalerii nieświeckich ułanów, dla stacjonującego w pobliżu jego miejsca zamieszkania; pułku czołgów w Braniewie, który w 1990/91 przyjął nową nazwę: 27 Zmechanizowany Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego, nowy Sztandar i nowe barwy pułkowe.

Ordery i odznaczenia:

Krzyż Kawalerski OOP
Krzyż Walecznych
Krzyż Partyzancki
Krzyż Armii Krajowej 2 x.
Warszawski Krzyż Powstańczy "Stolica" AK.
Krzyż AK "Jerzyki"
Krzyż Zrzeczenia - WiN

Medal za Warszawę
Medal Zwycięstwa i Wolności - 1945
Medal Wojska

Odznaka 27 pułku ułanów - 1920 r.
Odznaka - Akcja Burza.
Odznaka AK Okręg Nowogródek "Nów".
Odznaka Honorowa "GK" AK - 1944r.
Odznaka 25 pp AK Ziemi Piotrkowsko - Opoczyńskiej.
Odznaka I Samodzielny Oddz. Partyz. AK "Wicher" Okręg AK Łódź.
Odznaka weterana Walk o Niepodległość.
Odznaka Pułkowa 36 p. z Legi Akademickiej.
Odznakę Grypy Kampinos 1944.
Odznaka ŚZŻAK.

Certyfikat: Zasłużony dla m. Łomianki. (Powstanie Warszawskie) - pośmiertnie

LISTA BIOGRAMÓW 



              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej