W niedzielę 27 września 2020 r. na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych, jak corocznie, lecz tym razem przy bardzo deszczowej pogodzie oraz w "pandemijno - epidemiologicznym rygorze" i przy bardzo okrojonym uczestnictwie społeczeństwa i przybyłych gości odbyła się tradycyjna uroczystość patriotyczna upamiętniająca wydarzenia sprzed 76 lat - bitwy Grupy Kampinos Armii Krajowe, partyzantów i kawalerzystów ze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego, z wojskami niemieckimi III Rzeszy.
W bitwie pod Jaktorowem "Grupa Kampinos" składająca się głównie z kresowych oddziałów partyzanckich, została wprawdzie rozbita, ale nie pokonana!
Partyzanci z Grupy Kampinos jako zdziesiątkowany pułk "Palmiry Młociny" pod dowództwem porucznika "Doliny" oraz kawaleria pod dowództwem rotmistrza Zdzisława Nurkiewicza, w sile batalionu (szwadron kawalerii i kompania piechoty), zadając nieprzyjacielowi straty przedarły się do lasów kieleckich, walcząc tam z niemieckim okupantem do 17 stycznia 1945 r.
W dniu tym oddział "Doliny" poniósł ogromne straty.
Wcześniej, na terenie Puszczy Kampinoskiej, "Doliniacy" stoczyli 75 zwycięskich walk z Niemcami.
Na uroczystość przybył przede wszystkim jako przedostatni wśród żyjących żołnierz Zgrupowania "Doliniaków" mjr. Józefem Kuźmińskim ps. "Tank", uczestnik walk, jeszcze na Kresach Powstania Iwienieckiego jak i potem Powstania Warszawskiego, który przyjechał - jak zawsze z córką Iloną i wnuczką - z odległego o ponad 250 km Supraśla.
Odprawiona została Msza św. za dusze partyzantów spoczywających na tym cmentarzu oraz ich towarzyszy walki równolegle z odprawianą Mszą św. w Rakowie (20 km od Mińska - stolicy Białorusi), rodzinną miejscowością dla wielu kresowych "Doliniaków", skąd 29 czerwca 1944 r. oddział wyruszył na pomoc w obronie Warszawy.
Jak corocznie, choć tym razem w bardzo okrojonej liczbie, uczestniczyła miejscowa ludność oraz dzieci weteranów z rodzin Koła Środowiska Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego ŚZŻAK.
Jak corocznie była ta niepowtarzalna, zważywszy na panującą epidemię, okazja wspólnego spotkania się w gronie weteranów i ich rodzin oraz wszystkich, którym bliska jest historia wojenna i powojenna Zgrupowania.
Podczas spotkania była okazja do poinformowania przybyłych o bieżącej sytuacji w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz podzielić się bieżącymi sprawami.
Bardzo dziękujemy organizatorom Staroście Grodzieńskiemu oraz Wójtowi Gminy Jaktorów Panu Maciejowi Śliwerskiemu.
Piotr Kosowicz
|