W niedzielę 19 sierpnia na Cmentarzu Wojennym we Wierszach w Puszczy Kampinoskiej, odbyła się z inicjatywy Wójta Gminy Czosnów oraz Grupy Kampinos ŚZŻAK, po raz kolejny - już sześćdziesiąty pierwszy - uroczystość patriotyczno-religijna w hołdzie i jako wyraz wdzięczności za daninę życia złożoną w okresie Powstania Warszawskiego w 1944 roku, przez partyzantów i kawalerzystów z oddziałów Grupy Kampinos, której trzon stanowiło Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie.
Przybyło one z polskich ziem tzw. "kresowych" po wielomiesięcznych wcześniejszych walkach z oboma okupantami w rejonach m.in. Iwieńca, Nalibok, Terebena i w Puszczy Nalibockiej, w marszu w kierunku ukochanej Warszawy, zapoczątkowanym w Rakowie w dniu 29 czerwca 1944 roku.
Cmentarz Wojenny w Wierszach otwarto po wojnie uroczyście dopiero 29 września 1957 roku. Mszę Św. odprawił wówczas powstańczy Kapelan VIII rejonu Grupy Kampinos ks. Jerzy Baszkiewicz.
Podczas tegorocznych uroczystości w imieniu naszego Koła głos zabrał m. in. ppor. Piotr Kosowicz, Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej ŚZŻAK oraz współzałożyciel naszego Koła.
Przemówienie Piotra Kosowicza na uroczystościach we Wierszach, youtube >>>
Na uroczystości przybyli także z Okręgu Kielce ŚZŻAK przedstawiciele Koła im. 27 Pułku Ułanów Króla Stefana Batorego wraz z proporcem Zgrupowania w składzie: Dowódca Pocztu Adrian Natora oraz Hubert Krawczyński, Patryk Krawczyński i Jacek Bonarski - uświetniając swoją obecnością podniosłą uroczystość.
Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Prałat Jaworski, w której zwrócił szczególną uwagę na jedność Polaków w czynie zbrojnym Powstania Warszawskiego jak również bardzo trafnie wskazał pochodzenie "kresowe" powstańców warszawskich - partyzantów i kawalerzystów - Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej w Grupie Kampinos AK.
|