Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
AKTUALNOŚCI - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
03.09.2009
Franciszek Kosowicz u Biskupa Polowego WP

Franciszek Kosowicz, Prezes Komitetu Pomocy Polakom na Schodzie, 3 września br. złożył wizytę Biskupowi Polowemu Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr. hab. Tadeuszowi Płoskiemu. Podczas spotkania Pan Franciszek złożył relację z działalności charytatywnej Komitetu, który tylko w 2008 roku przeznaczył na działalność charytatywną ponad 56 tys. dolarów. Fundusze na działalność charytatywną pochodzą z darowizn Polaków w Stanach Zjednoczonych, w dużej mierze kombatantów II wojny światowej i przeznaczone są na wspieranie działalności kulturalnej, społecznej i religijnej Polonii zamieszkującej Litwę, Białoruś i Ukrainę.

Franciszek Kosowicz wraz z Piotrem Kosowiczem, obecnym na spotkaniu z Księdzem Biskupem, podjęli także temat upamiętnienia w formie miejsca modlitwy czy też sali w miejscowości Wiersze działalności partyzanckiej Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej. Wyrazili także oczekiwania kombatantów nazwania nowego, planowanego mostu północnego (w okolicach Dworu Mazowieckiego) imienia Zgrupowania Sołpecko-Nalibockiego.
 
Ksiądz Biskup Polowy w kaplicy biskupów polowych udzielił błogosławieństwa przybyłym na spotkanie.

Franciszek Kosowicz pełnił funkcję łącznika w jednym z oddziałów walczących w Puszczy Kampinoskiej. Brał udział w bitwie pod Jaktorowem, a później ukrywał się podejmując różne prace. Na początku 1945 r. został zaaresztowany przez NKWD. W drodze do obozu udało się mu uciec. Przedostał się do Armii Andersa, gdzie jeszcze pełnił służbę przez dwa lata do momentu rozwiązania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z Anglii dostał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka.

Ks. płk Zbigniew Kępa

wstecz



              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej