Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
BIOGRAFIE
Zygfryd Bernard

St. uł. / rtm. Bernard Zygfryd - Fred Tadeusz "Sęp" - ur. Warszawa II RP. Rocznik 1927. Ułan, d-ca sekcji w 3 szwadronie, trzeci pluton. Żołnierz na zachodzie w brygadzie pancernej gen. St. Maczka. Związany z Warszawą.

Syn Wacława urodzony w Warszawie pełnił zaszczytną służbę w Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockie - w pułku Palmiry Młociny "Grupy Kampinos" AK, do której przybył 3 sierpnia 1944 roku gdzie walczył do 30 września 1944 zostając ciężko ranny w jaktorowskiej Bitwie. Od 2 czerwca 1941 roku w konspiracji ZWZ - AK w plutonie 308 Powstania Warszawskiego na Woli do sierpnia 1944 roku. W Puszczy Kampinoskiej przydział służbowy do kawalerii ppor. "Nieczaja" w 3 szwadronie wach. pchor. N. Kulikowskiego. Dowódca sekcji - starszy ułan, Kapral, Wachmistrz.

Po wojnie awansowany do stopnia: ppor. rotmistrz (kapitan). Uczestniczył w walkach warszawskich, Młociny - Łomianki, Buraków (Powstaniu Warszawskim), pod: Truskawką, Brzozówką, Kiścinnem, Pociechą, Piaskami, Pilaszkowem, Rybitwą, Zaborówek, Łuszczewkiem, nad Utratą, Baranowem, Jaktorowem - śmiertelnie ranny. Cudem uratowany przed niechybną śmiercią z rąk SS. Dostaje się do niewoli Niemieckiej. Przechodzi obóz w podwarszawskim Pruszkowie internowany, przewieziony do obozu w Rzeszy. Po wyzwoleniu obozu internowanych przydział armia gen. St. Maczka - kompania grenadierów. Szpital w Angli. Powraca z zachodu do kraju w 1947 roku. Występuję do sądu w Zielonej Górze, jako dobrowolny świadek na proces swojego d-cy. ppor. Zdzisława Nurkiewicza - Nieczaja. "Sąd Czerwony" odrzuca jego prośbę.
 
Ordery i odznaczenia:

Krzyżem Kawalerskim OOP
Krzyżem Walecznych 2 razy
Krzyżem Partyzanckim
Krzyżem Armii Krajowej
Warszawski Krzyżem Powstańczym - Stolica, 2 x
Medal Wojska
Medal Złoty R.O.P.W i M
Medal Pro Memoriał
Honorową Odznaką 27 puł. AK
Odznaka Grupa Kapinos AK
Odznaka Akcja Burza - AK
Odznaka Okręgu Radomsko - Kieleckiego AK

Wnioskowany przez dowódcę rtm. "Nieczaja" Zdz. Nurkiewicza o nadania: Order Wojenny, Krzyż Virtuti Militari.

Dane ze sporządzonej powojennej ewidencji żołnierzy. W-wa. 1991 r.

LISTA BIOGRAMÓW               Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej