Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
AKTUALNOŚCI - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
15.04.2021
75 rocznica Bitwy pod Jaktorowem

W niedzielę 29 września 2019 r. na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych, przy przepięknej słonecznej pogodzie, jak corocznie zorganizowana została tradycyjna uroczystość patriotyczna upamiętniająca wydarzenia sprzed 75 lat - bitwy Grupy Kampinos Armii Krajowe, partyzantów i kawalerzystów ze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego, z wojskami niemieckimi III Rzeszy.

W bitwie pod Jaktorowem "Grupa Kampinos" składająca się głównie z kresowych oddziałów partyzanckich, została wprawdzie rozbita, ale nie pokonana! Zdziesiątkowany pułk "Palmiry Młociny" pod dowództwem porucznika "Doliny" oraz kawaleria pod dowództwem rotmistrza Zdzisława Nurkiewicza, w sile batalionu (szwadron kawalerii i kompania piechoty), zadając nieprzyjacielowi straty przedarły się do lasów kieleckich, walcząc tam z niemieckim okupantem do 17 stycznia 1945 r.
W dniu tym oddział "Doliny" zmalał aż do 17 ułanów. Wcześniej, na terenie Puszczy Kampinoskiej, "Doliniacy" stoczyli 75 zwycięskich walk z Niemcami.

Przybyli przede wszystkim kombatanci Zgrupowania z mjr. Józefem Kuźmińskim ps. "Tank", uczestnikiem Powstania Iwienieckiego oraz kpt. Waldemarem Sielickim ps. "Orlątko", Małgorzata Podgóreczna żona śp. Mariana Podgórecznego ps. "Żbik", Prezydent RP Bronisław Komorowski, parlamentarzyści oraz wiele osób życia publicznego jak i rodzin z Koła Środowiska Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego ŚZŻAK.

Jak corocznie była ta niepowtarzalna okazja wspólnego spotkania się w gronie weteranów i ich rodzin oraz wszystkich, którym bliska jest historia wojenna i powojenna Zgrupowania.

Podczas spotkania była okazja do poinformowania przybyłych o bieżącej sytuacji w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz podzielić się bieżącymi sprawami.

Bardzo dziękujemy organizatorom uroczystości: Kombatantom Armii Krajowej "Grupy Kampinos", Komitetowi Obywatelskiemu Obchodów Rocznicy Bitwy pod Jaktorowem, Staroście Grodzieńskiemu oraz Wójtowi Gminy Jaktorów Panu Maciejowi Śliwerskiemu.

Piotr Kosowicz

wstecz              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej