Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
BIOGRAFIE
Stanisław Piszczek

Plut. (por.) mgr inż. Piszczek Stanisław "Pogoń" - ur. w miejscowości Stołpce (Kresy II RP). Rocznik 1920. Dowódca pierwszego plutonu w 3 szwadronie (obsługa LKM - RKM). Noszone pseudonimy: Kruk i Kawka. Związany ze Szczecinem.

Syn Adama, urodzony w Stołpcach pełnił zaszczytną służbę w naszym zgrupowaniu. Od września 1939 do 1942 roku; wewnętrzna działalność konspiracyjna AK w Stołpcach - dowódca drużyny harcerskiej ZWZ pod d-ctwem Trypucia a następnie Andruszkiewicza Adama - Sępa. Od stycznia 1942 roku, pluton saperów - szkolenia saperskie, zbieranie i magazynowanie broni, prowadzenie wywiadu wojskowego. Październik 1943 roku wykonanie wyroku na szefie wywiadu niemieckiego na Stołpce i Nieśwież Mikołaju Szkutce, od marca 1943 roku w 27 puł. AK w Puszczy Nalibockiej - dowodzi taczankami CKM u plut. pchor. Narcyza Kulikowskiego w 3 szwadronie. Akcje przeciwko Niemcom, a od 1 grudnia 1943 roku również przeciwko partyzantom sowieckim w obronie ludności polskiej na ziemi nowogródzkiej, w lipcu 1944 roku, translokacja z kawalerią do Puszczy Kampinoskiej, walki m.in. w bitwie o Lotnisko Bielańskie w Warszawie, w Kiścinnym, Sowiej Woli, Truskawiu, na szosie modlińskiej w Powstaniu Warszawskim, Truskawiu, Roztoce, Pociecha, Zaborowem, Brzozówką, nad Utratą. Po bitwie pod Jaktorowem przedarcie się w lasy końskie, wstąpienie do oddziału por. "Szarego", "Rysia" Antoniego Hedy, działania przeciw Niemcom do 17 stycznia 1945 roku w Żarki, Nieznamierowice, Ruski Brud, Hucisko, Piekiełko w lasach Koneckich. Od lutego 1945 roku w Samodzielnej Brygadzie Kieleckiej Win por./gen "Szarego", a od 1946 do 1947 roku w oddziale por. Mariana Sadowskiego. Ostatni stopień wojskowy w AK - wachmistrz. Przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari.
Mjr A. Pilch "Góra", "Dolina", Londyn, dn. 20 styczeń 1992 r. Egz. nr 77.

Ujawnił się komunistom (PRL) w kwietniu 1947 roku. Od Października 1948 do 1957 roku miał stały nadzór i meldował się 2 razy w tygodniu na UB w Szczecinie.

Stopień porucznika otrzymał w 2002 r.

Ordery i odznaczenia:

Krzyż Walecznych
Złoty Krzyż Zasługi
Krzyż Armii Krajowej
Warszawski Krzyż Powstańczy "Stolica" AK
Krzyż Partyzancki
Medal Wojska 4-krotnie
Medal za Warszawę
Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej

Odznaki

Odznaka Gryf Pomorski AK
Odznaka Okręg Wilno - Nów. Żołnierza AK
Odznaka Akcja Burza AK
Honorowa Odznaka 27 Pułku Ułanów AK im. Króla Stefana Batorego - 1920
Odznaka Grupy Kampinos AK
Odznaka Weterana Walk o Niepodległość

Zmarł 29 kwietnia 2019 roku w Szczecinie i tam został pochowany.

LISTA BIOGRAMÓW               Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej