Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
AKTUALNOŚCI - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
27.07.2014
Święto Pułkowe 27 Pułku Ułanów

27 lipca w Wierszach, stolicy Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinowskiej odbyło się Święto Pułkowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27 Pułku Ułanów z Żyrardowa.

Program Święta obejmował Mszę Świętą w Kościele Parafialnym w Wierszach, oddanie hołdu pochowanym na Cmentarzu Partyzanckim w Wierszach, Spotkanie z Historią w Izabelinie oraz Ognisko z Ułanami.

Uroczystości związane były z 70-leciem Powstania Warszawskiego i Bitwy Jaktorowskiej. Uczestniczyli w nich weterani 27. Pułku Ułanów wraz z rodzinami. Zarząd Środowiska Grupy Kampinos ŚZŻAK reprezentował Prezes rtm. Waldemar Sielicki, Zarząd Środowiska Stołpecko - Nalibockiego i rodzin AK przy ŚZŻAK Prezes Maciej Downar Zapolski - syn ostatniego d-cy. 27. pułku rtm. "Nieczaja" i wiceprezes Piotr Kosowicz, syn por. Pawła Kosowicza ps. "Orzechowski"

W uroczystościach uczestniczyli także rekonstruktorzy historyczni w ułańskich mundurach, Wojsko Polskie reprezentowali m.in. przedstawiciele 9. B. BKPanc.

Głównym organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27 Pułku Ułanów z dowódcą 3 szwadronu uł. wachm. Dariuszem Goźlińskim i plut. Martą Domańską. Jednym z głównych zadań Stowarzyszenia jest obecnie stała opieka nad miejscami pamięci Armii Krajowej, obejmującymi także Cmentarz Partyzancki w Budach Zosinych.

Podczas Spotkania z Historią w MOK w Izabelinie przypomniano bohaterską historię 27 Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego. W czasie tych uroczystości, 3 szwadron im. 27. p. uł. Króla Stefana Batorego został uhonorowany nadanym im przez Zarząd środowiska S-N i rodzin AK przy ŚZŻAK stosownym certyfikatem i przyjęciem w swoje szeregi na członków ŚZŻAK kol. D. Goźlińskiego i M. Domańską. Dowódca szwadronu na tej uroczystości odebrał kilka okolicznościowych uhonorowanych pamiątek jak Ryngraf z 9 Braniewskiej BKPanc. z Braniewa, książkę wydana przez IPN pt. "Doliniacy" przekazana przez Prezesa Zarządu M. D. Zapolskiego i inne podziękowania. Sami również przekazali weteranom wydawnictwo pt. Rocznik Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. p. uł. - Żyrardów 2014.

Późnym popołudniem uroczystość przeniosła się do Żyrardowa, gdzie przy grochówce i kiełbasce z ogniska do późnych godzin nocnych trwały śpiewy ułańskich pieśni i niekończące się rozmowy. Wszyscy uczestnicy mają nadzieje, że spotkają się za rok na podobnej imprezie a wcześniej - w niedzielę 28 września br. o godz. 12.00 na cm. żołnierzy - partyzantów AK w Budach Zosinych k/ Jaktorowa.

27 Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego był jednostką, której tradycje dziedziczy 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego. 27. Pułk powstał 27 lipca 1920 roku w Kaliszu na bazie 3 Ochotniczego Pułku Ułanów Wielkopolskich "Dzieci Warszawy", jako 203. Ochotniczy Pułk Ułanów "Kaliskich", później "Ciechanowskich". W latach 1919 - 1920 r. zwycięsko walczył z bolszewikami. W okresie od września 1920 do lutego 1921 roku Pułk 203 stał na linii demarkacyjnej.

20 stycznia 1921 roku pułk otrzymał nową nazwę: 27. Pułk Ułanów.

27. Pułk Ułanów w kampanii wrześniowej znaczył swój szlak bojowy w rejonie Puszczy Kampinoskiej kończąc szlak bojowy - rozkazem, zawieszeniu walk w dniu 27/28 września 1939 r.

Później już w czasie II wojny światowej - okupacji w ramach ZWZ / Armii Krajowej chor. Nurkiewicz reaktywował 27 pułk, biorąc czynny udział w konspiracji: Rejon Nieśwież - "Strażnica" 1941-1942 d-ca. chor. "Bator" Zdz. Nurkiewicz, oraz dalej Obwód "Słup" Stołpce, lata 1942 - 1943 AK d-ca chor. "Błyskawica", "Noc", dalej walka i zwycięskie Powstanie Iwienickie i dnia 19 czerwca 1943 r. zdobycie miasta, potem rejon stacjonowania: Puszcza Nalibocka i dalsze walki z okupantem.

Pułk czasem zwany był przez miejscową ludność: "Legionem Nurkiewicza" czy "Legionami". Na kresowej ziemi podjęli nierówną walkę w obronie miejscowej ludności polskiej zamieszkującej wschodnie Kresy Rzeczypospolitej biorąc udział w akcji "Burza". Toczyli krwawe boje z obu okupantami.

Ułani - 27 pułk wchodził w skład zgrupowania: Polski Oddział Partyzancki im. T. Kościuszki, zgrupowanie Stołpeckie, czy zgrupowanie Stołpecko - Nalibockie. Później funkcjonowali przy pułku "Palmiry - Młociny", a od 18 sierpnia 1944 roku weszli na krótko wraz z pułkiem "Palmiry - Młociny" w skład grupy "Kampinos" AK będąc tam do 30 września 1944 roku.

W bohaterskiej walce o wolną Polskę znaczyli śladami swych podków lasy Puszczy Nalibockiej, okolice Nowogródka, Stołpc, Miru i Nieświeża, dalej, Puszcza Kampinoska, Warszawa, Jaktorów, Puszcza Mariańska, ziemie Piotrkowsko - Opoczyńskie i lasy Spalskie.

27. Pułk został ostatecznie rozwiązany po trzech latach walki 17 stycznia 1945 roku, nigdy nie został rozbrojony, pozostawiając na swoim szlaku bojowym ponad 750 akowskich partyzanckich mogił.

wstecz



              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej