W Wiśle 5 paźdzernika odbył się Trzeci Piknik Spadochronowy poświęcony pamięci ppłk. A. Pilcha "Doliny" w 70-tą rocznicę jego skoku, do kraju (dn. 16/17 luty 1943 r.) jako cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej z rozkazami Rządu Polskiego z Londynu, oraz 10-lecie miejscowego Muzeum Spadochroniarzy i Cichociemnych im. ppłk. Adolfa Pilcha "Góry", "Doliny".

Z okazji przypadających rocznic związanych z Dowódcą naszego Zgrupowania w Pikniku Spadochronowym uczestniczyła również delegacja naszego Koła z Prezesem M. D. Zapolskim i członkiem środowiska Wacławem Drzewniakiem z Krzeszowic - Czatkowic.
Uroczystości rozpoczęły się od odwiedzin szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Seniora Fr. Michejdy, na której od 9 września 1995 roku znajduje się Honorowa Tablica Pamięci poświęcona naszemu śp. dowódcy cc. A. Pilchowi "Dolina", uczniowi tutejszej szkoły w latach 1919-1927. Uczniem tej szkoły w okresie współczesnym był również Adam Małysz.
Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Spadochroniarzy im. cc. ppłk. A. Pilcha "Doliny", któremu ofiarowaliśmy do zbiorów aktualny kalendarz żołnierzy i oddziałów kresowych z SZŻ AK, w którym strona na m-c Październik 2013 rok została poświęcona naszemu zgrupowaniu i por. "Dolinie".
Przekazaliśmy również kopie wojennych rozkazów podpisanych przez d-ców Powstania Warszawskiego z wnioskiem i podpisem gen. "Bora" z zatwierdzeniem Orderu Wojennego, Krzyża V.M 5 kl. przyznanego por. "Dolinie" i wachm. J. Niedzwiedzkiemu, d-cy 2 szwadr. 27.p.uł. im. K.S.B., jak również duży portret naszego dowódcy opatrzony w ordery i odznaczenia posiadane przez ppłk. "Dolinę" (z oznaczeniem baretek orderowych i szczegółowym opisem), oraz okolicznościowy Ryngraf z Certyfikatem dla dyr. muzeum mec. Piotra Wybrańca, który wzbogaci eksponowane zbiory muzeum.
W godzinach przedpołudniowych na placu przy ul. M. Konopnickiej, przy pomniku: "Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny" zaciągnięto Warty Honorowe oraz zebrały się poczty sztandarowe i zaproszeni goście wraz z Burmistrzem Miasta p. Janem Polaczkiem. Przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty.
Następnie uroczystości przeniosły się na pobliską ul. Wyzwolenia, gdzie na miejscowym stadionie sportowym część oficjalną Pikniku Spadochronowego otworzył Burmistrz Miasta p. Jan Polaczyk, który uroczyście powitał przybyłych na Piknik z całej Polski gości, m.in.
- Przedstawicieli miejscowej WKU,
- Grupy Rekonstrukcji Historycznej,
- Przedstawicieli ŚZŻAK, z Nowego Targu/Warszawy, Macieja D. Zapolskiego, W. Drzewniaka z Krzeszowic oraz z innych z Katowic i miejscowego koło AK,
- Dyr. Muzeum Spadochroniarstwa i cichociemnych im. A. Pilcha "Doliny" mec. P. Wybrańca z rodziną,
- Przedstawicieli Związku Polskich Spadochroniarzy z kraju i stowarzyszeń lokalnych,
- Zbigniewa Lawera - organizatora lotów,
- i innych - razem 28 delegacji wojskowo - cywilnych, a także skoczków spadochronowych, młodzież szkolną oraz wczasowiczów i pasjonatów skoków spadochronowych, lotnictwa czy też uzbrojenia.
Podczas oficjalnej ceremonii głos zabrał również M. D. Zapolski Prezes Koła Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego i rodzin SZŻAK, który zapoznał zebranych z krótką historią oddziału i jego dzielnego wojennego dowódcy, oraz wręczył portret dowódcy i okolicznościowy ryngraf dyrektorom, pani E. Jakubczak i panu P. Wybrańcowi.
Delegacja żołnierzy - komandosów "Czerwone Berety" przekazała dla dyr. muzeum mundur skoczka, d-cy gen. dyw. Jana Kempary - Prezesa Związku Polskich Spadochroniarzy z Warszawy.
Podczas Pikniku odbywały się skoki spadochronowe, pokazy sprzętu wojskowego, broni i innego ekwipunku spadochronowo - wojskowego oraz amunicji. Piknik uświetniły pokazy grup rekonstrukcji historycznych, którym towarzyszyły odgłosy strzałów i wybuchów. Przybyłych licznie gości ugoszczono m.in. wojskową grochówką, kiełbaskę z rożna, kawą i herbatą.
Pięknie zorganizowana impreza trwała długie godziny i poza wniesionymi wartościami patriotyczno-historycznymi i edukacyjnymi dostarczyła przybyłym wiele emocji, radości i zadowolenia.
**********
Fot. 1 - 3: archiwalne zdjęcia z odsłonięcia pamiątkowej tablicy, Wisła 9.09.1995
********** |