Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
AKTUALNOŚCI - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
12.03.2015
Promocja książki o Mjr. Adolfie Pilchu

W dniu 12 marca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Śniegonia w Wiśle odbyła się promocja książki pt. "Mjr Adolf Pilch 1914-2000. Cichociemny z Wisły" autorstwa Danuty Szczypki.

Książka ukazała się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Wydanie książki zbiegło się z 15-rocznicą śmierci ppłk. A. Pilcha (2000). Organizatorem spotkania była Parafia Ewangelicko - Augsburska. Na spotkanie przybyło ok. 200 osób z różnych środowisk z Wisły, Polski i Wielkiej Brytanii.

Przybyli, córka i syn A. Pilcha z Londynu: Anna Marples i Adam Pilch, wiślańska rodzina z bratankiem Pawłem i Heleną Pilch, rodzina z Zaolzia na czele z Karolem Cieślarem wraz z małżonką panią Poseł na Sejm RP Aleksandrą Trybuś - Cieślar.

Wśród przybyłych nie zabrakło podkomendnych cichociemnego z Wisły żołnierzy i ich rodzin zrzeszonych w ŚZŻAK. Koło Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego i Rodzin AK reprezentował Prezes Zarządu Maciej Downar Zapolski.

Naczelnego Kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego reprezentował kapelan "Gromu" ks. ppor. Marcin Konieczny.

Na promocję książki również przybyli:

Jerzy Nogowczyk - wiceprzewodniczący Rady Powiatu z Cieszyna,
Janusz Podżorski - Przewodniczący Rady Miasta z Wisły,
Nie zabrakło też przedstawicieli świata nauki i kultury, wśród których znalazł się prof. dr hab. Radosław Zendrowski.

Gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej dr Renata Czyż.

Następnie głos zabrał proboszcz parafii Ewangelicko - Augsburskiej ks. Waldemar Szajthałer wspominając, że promocja książki wydawnictwa Luteranie wpisuje się ogłoszony przez kościół rok kultury.

Prezentację wydawnictwa przedstawiciel dokonał Prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej dr Józef Szymeczek, zwracając uwagę na genezę wojenną formację wojskową jaką stanowili cichociemni zrzucanych komandosów na tereny okupowanej Polski.

Uroczystości wzbogacił występ chóru - "Wiślański Zespół Kameralny" działający przy Centrum Kultury w Wiśle dyrygowany przez Tadeusza Poloka, który odśpiewał ulubiona piosenkę Adolfa Pilcha pt. "Oj gwiazdeczko coś błyszczała".

Następnie głos zabrała autorka książki - historyk Danuta Szczypka przypominając ważność wielkich postaci wywodzących się z Wisły z kierowanym podziękowaniem do różnych osób wspierających, w tym do rodziny Pilchów z Londynu, a w szczególności do bratanka "Doliny" Pawła Pilcha oraz do rodziny Cieślarów.

Głos zabrał również Prezes Zarządu Maciej Downar Zapolski (ŚZŻAK) witając organizatorów, dzieci Adolfa Pilcha, księży, przybyłe władze samorządowe, profesorów, nauczycieli, rodzinę Pilchów i Cieślarów, panią Poseł RP, harcerzy i gości indywidualnych oraz młodsze pokolenie.

Podziękował, za zorganizowanie uroczystości i pamięc o żołnierzach ppłk. "Doliny" oraz samym dowódcy cieszącym się wielkim autorytetem pośród podkomendnych i rodzin AK. Przypomniał, że biografią dowódcy można by obdzielić wielu oficerów dowodzących w czasie konspiracji, dodając, że był to jeden z największych oddziałów AK, oraz najdłużej walczących z dwoma okupantami. Przypomniał, że Zarząd Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego ŚZŻAK wystąpił do władz m. Wisła o nadanie "Dolinie" Honorowego Obywatela oraz do MON-u w Warszawie o pośmiertny awans do stopnia; generała brygady. Wspomniał też swojej książce pt "Ptaszek Wylądował" wydanej pół roku wcześniej przez kol. por. P. Kosowicza o treści przypominającej dzieje rodziny i dzieje wojenne ppłk. A. Pilcha, która później przekazywał specjalnym gościom, rodzinie i innym.

Na zakończenie przemówiła piękną polszczyzną córka "Doliny" pani Anna Marples - Pilch. Opowiedziała o życiu swego ojca i jej rodziny przebywającej na emigracji, o zamieszkiwaniu w jednym domu z rodziną kpt. cc. Franciszka Rybki ps. "Kuli" i o sąsiadującym z nimi rtm. Zygmuncie Kocu ps. "Dąbrowie", z-cy. d-cy. w tym z-cy. dowódcy w 27. p. uł. rotmistrza "Nieczaja" Zdz. Nurkiewicza, wszyscy ze zgrupowania "Dolina". Również przypomniała odwiedziny rodziców w Polsce w Wiśle oraz na Zaolziu, które odbyli po 1989 roku, pamiętając o przybyłej delegacji ŚZŻAK z Polski na ze sztandarem na pogrzeb ojca dowódcy, pokazując zebranym przywiezione fotografie nieznanych ogółowi angielskich fotografii rodzinnych, przybliżając losy powojenne.

Po przemówieniach pierwsze egzemplarze książki wręczył rodzinie Pilchów i specjalnym gościom ks. proboszcz Waldemar Szajthałer, a później każdy uczestnik spotkana otrzymał książkę, którą podpisem dedykowała autorka.

Opr. M. D. Zapolski

wstecz



              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej