Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
AKTUALNOŚCI - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
21.02.2017
Odeszła Urszula Koczarska - Downar Zapolska

W niedzielę 19 lutego 2017 roku w wieku 92 lata zmarła Urszula Koczarska, Partyzant AK pułku "Palmiry - Młociny" grupy "Kampinos", starszy ułan - łączniczka sztabu w Krogulcu dywizjonu 27 p. uł. AK im. Króla Stefana Batorego w Puszczy Kampinoskiej.

**********

Urszula Koczarska - Downar Zapolska.

Ur. dn. 08 kwiecień 1925. w Siedlcach.
Zm. dn. 19 luty 2017 r. w Lethbridge - Kanada.

St. uł. Koczarska Urszula vel Downar Zapolska ps. "Cięciwa", "Baśka", "Ula", córka por. Bronisława Koczarskiego, wywodząca się z rodziny wojskowej, oficerów walczących o niepodległość II RP i walk II wojny światowej. W konspiracji AK od 01.08.1944 do 17.01.1945 r. Uczestnik Powstania Warszawskiego, walk w Puszczy Kampinoskiej i w lasach kieleckich.

Od lipca 1944 roku związana sercem i wielką miłością z dowódcą 27 pułku kawalerii. Po wojnie wspólnie z por. Zdz. Nurkiewiczem zamieszkują m.in. w Warszawie ukrywając się przed MBP, UB i NKWD pod zmienionym nazwiskiem (Downar Zapolscy).

Poszukiwana przez władze komunistyczne od stycznia 1945 do 1957 r. Zatrzymana przez funkcjonariuszy UB/MO w 1958 r. w Krakowie. Osadzona na kilka dni areszcie w komendy MO Kraków. Na przesłuchaniu terroryzowana, zastraszana, szykanowana, a później przez długie lata inwigilowana. Przez nią szukano kontaktu z ukrywającym się Zdzisławem Nurkiewiczem i innymi kresowymi partyzantami AK.

W kwietniu 1976 roku ucieka do Wiednia, później, po przejściowym rocznym pobycie w obozie dla uchodźców politycznych wyjeżdża do Kanady. Do emerytury pracuje i zamieszkuje Lethbridge koło Calgary (Góry Skaliste, stan Alberta). Po uzyskaniu obywatelstwa kanadyjskiego dwukrotnie odwiedza rodzinę w wolnej Polsce.
 
Za walki o niepodległość odznaczona: Krzyżem Walecznym, Krzyżem AK, Medalem Wojska.

Pogrzeb odbędzie się w Kanadzie 23 lutego 2017 r.

Chwała Bohaterom.

s. Maciej Downar Zapolski
21. 02. 2017 roku

**********

wstecz



              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej