W Urzędzie Miasta Krakowa 11 grudnia 2011 roku odbyła się uroczystość wręczenia medalu "Niezłomnym w Słowie". Odznaczenie to nadawane jest osobom, które w latach 80. XX wieku, ryzykując represje i uwięzienie, działały na rzecz wolności słowa w Polsce, pełniąc z narażeniem własnej wolności i zdrowia, funkcje wydawców, organizatorów druku, drukarzy i kolporterów wydawnictw, działających na rzecz przełamania ówczesnego monopolu informacyjno - kulturowo - edukacyjnego w okresie PRL.
Medal jest nadawany przez Kapitułę wraz z Dyplomem Medalu. Wśród członków Kapituły znajdują się legendarne postaci opozycji solidarnościowo - niepodległościowej: Krzysztof Budziakowski, Krzysztof Bzdyl, prof. Zbigniew Chłap, Leszek Długosz, Leszek Elektorowicz, Mieczysław Gil, Wojciech Grzeszek, Stanisław Handzlik, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Marek Lasota, Adam Macedoński, Wojciech Marchewczyk, Bogusław Sonik, Grzegorz Surdy.
Przedstawiciele Kapituły wręczyli kilkadziesiąt medali dla drukarzy i kolporterów z lat osiemdziesiątych. Wśród wyróżnionych znależli się Andrzej Firek, Piotr Kosowicz, Stefan Niedźwieński i Andrzej Styczeń, którzy już w grudniu 1981 roku utworzyli w Krakowie środowisko "Akademickiego Ruchu Samoobrony" (ARS) i wydawali pismo "Póki my żyjemy", wraz z dodatkiem Dokumenty i Analizy. "Póki my żyjemy" było jednym z pierwszych pism jakie ukazało się w Krakowie w drugim obiegu po wprowadzeniu stanu wojennego - pierwszy numer już w grudniu 1981 roku. Łącznie do połowy 1983 roku wydano 19 numerów pisma, kiedy to przedstawiciele ARS weszli do Ruchu Oporu NZS współtworząc tę organizację. ARS uległ wtedy samorozwiązaniu.
Piotr Kosowicz i Stefan Niedźwieński są członkami Koła Środowiska Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego ŚZŻ AK.
.jpg)
od lewej: Stefan Niedźwieński, Andrzej Firek, Piotr Kosowicz, Mieczysław Gil - Kanclerz Kapituły, Andrzej Styczeń
"Póki my żyjemy", pismo wydawane w Krakowie przez Akademicki Ruch Samoobrony XII 1981 – 1983. Ukazało się 19 n-rów (1981/I 1982: 1/2, 1982: 3-12, 1983: 13-19), o obj. 2-16 s., w formacie A4, drukowanych na powielaczu. Publikowano i omawiano informacje z życia środowisk akademickich i opozycyjnych, regionu, kraju i świata, zamieszczano apele, uchwały i oświadczenia ARS, artykuły nt. historyczne, relacje z akcji antyrządowych, wiersze, wywiady, analizy; informowano o represjach i sytuacji osób represjonowanych. Pismo adresowane do krakowskich środowisk akademickich.
Informacja za "Encyklopedia Solidarności" >>>
Przykładowy numer pisma Póki my żyjemy >>>
Fotogazeta ARS >>>
|