Z chwilą, gdy Powstanie Warszawskie wygasało, Grupa Kampinos, której dowództwo przejął major Alfons Kotowski ps. Okoń wyruszyła z Puszczy Kampinoskiej w kierunku Gór Świętokrzyskich dochodząc dnia 28 września 1944 r. do Jaktorowa. Na wysokości Bud Zosinych dowódca grupy mjr "Okoń" wydał fatalny rozkaz postoju przed torami kolejowymi, na które niebawem wtoczyły się dwa pociągi pancerne ostrzeliwując powstańców z ciężkich dział.
Pod Jaktorowem "Grupa Kampinos" została wprawdzie rozbita, ale nie pokonana! Zdziesiątkowany pułk "Palmiry Młociny" pod dowództwem porucznika "Doliny" oraz kawaleria pod dowództwem rotmistrza Zdzisława Nurkiewicza, w sile batalionu (szwadron kawalerii i kompania piechoty), zadając nieprzyjacielowi straty przedarły się do lasów kieleckich, walcząc tam z niemieckim okupantem do 17 stycznia 1945 r.
W dniu tym oddział "Doliny" skurczył się do 17 ułanów. Wcześniej, na terenie Puszczy Kampinoskiej, "Doliniacy" stoczyli 75 zwycięskich walk z Niemcami.
W niedzielę 24 września 2017 r. na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych, jak corocznie, zorganizowana została tradycyjna uroczystość patriotyczna upamiętniająca wydarzenia sprzed 73 lat - bitwy Grupy Kampinos Armii Krajowe, partyzantów i kawalerzystów ze Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego, z wojskami niemieckimi III Rzeszy.
O godz.12.00 odprawiona została Msza św. polowa, koncelebrowana, w intencji wszystkich poległych żołnierzy i kawalerzystów z Oddziału. W części patriotycznej uroczystości wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe min. przez Prezes Grupy Kampinos, Panią Poseł Kingę Gajewska-Płochocką (PO), Wójta Gminy Jaktorów. Apel Poległych przeprowadzony został przez harcerzy z miejscowej szkoły oraz złożone zostały wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych.
Następnie na polach obok cmentarza odbył się piknik wojskowy oraz pokaz rekonstrukcji zestrzelenia samolotu podczas Bitwy pod Jaktorowem. http://www.jaktorow.pl/index.php?dzial=galeria&kat=43&a=38
Jak corocznie była ta niepowtarzalna okazja wspólnego spotkania się w gronie weteranów i ich rodzin oraz wszystkich, którym bliska jest historia wojenna i powojenna Zgrupowania.
Podczas spotkania była okazja do poinformowania przybyłych o podjętej współpracy Zarządu Głównego ŚZŻAK z Muzeum AK w Krakowie m.in. w zakresie ukazania roli oddziałów kresowych AK, ich dokonań oraz uzupełnienia ekspozycji stałej Muzeum AK w tym zakresie oraz rozdawania ulotek informacyjnych i arkuszy do biogramów - odnośnie budowy Bazy Żołnierzy armii Krajowej.
Bardzo dziękujemy organizatorom uroczystości: Kombatantom Armii Krajowej "Grupy Kampinos", Komitetowi Obywatelskiemu Obchodów Rocznicy Bitwy pod Jaktorowem, Staroście Grodzieńskiemu oraz Wójtowi Gminy Jaktorów Panu Maciejowi Śliwerskiemu.
**********
Obchody 73 rocznicy Bitwy pod Jaktorowem - Budy Zosine, 24.09.2017, YouTube >>>

|