Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
NAPISALI O NAS - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
Gazeta Wyborcza Stołeczna, 2009-11-20
Jak nazwać Most Północny? Są nowe propozycje

Most Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK w wersji kombatantów? Albo most im. Jana Pawła II, jak proponowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. A może by tak najzwyczajniej w świecie most Północny? - proponuje w felietonie Jarosław Osowski, redaktor "Gazety Stołecznej".

Do jego otwarcia mamy jeszcze wprawdzie dwa lata, ale co poniektórzy puścili już wodze fantazji. W sprawach nazewniczych jak zwykle możemy liczyć na kombatantów. Załatwili nam rondo Babka, obstalowali też patronów dla większości skwerów, teraz czas na mosty. Kiedyś miesiącami nalegali, żeby Siekierkowski oddać gen. Chruścielowi, choć ten ma już główną ulicę w Rembertowie. Wystarali się nawet o poparcie biskupa warszawsko-praskiego gen. Sławoja Leszka Głódzia. Dziś proponują, żeby przeprawie, która połączy Młociny z Tarchominem, patronowało Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie AK. Pod tym określeniem kryją się oddziały, które latem 1944 r. przedarły się z kresów w okolice Warszawy. Jeśli chodzi o długość nazwy, nie udało się przebić Związku Żołnierzy AK, który w 2007 r. forsował taką: "Pierwsza Linia Warszawskiego Metra im. Polskiego Państwa Podziemnego".

W czerwcu wszystkich zaskoczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przy wbijaniu pierwszej łopaty pod most Północny. - Ze względu na szczególny okres rocznic złożę wniosek o nazwanie tego mostu imieniem Jana Pawła II - oznajmiła. Wczoraj jej rzecznik nie potrafił jednak potwierdzić, czy pani prezydent zrobiła to, co zapowiedziała.

Na temat nazwy dla przyszłego mostu wypowiedział się za to Zespół Nazewnictwa Miejskiego, który opiniuje wszystkie propozycje - obecna robocza nazwa "most Północny" jest bardzo dobra dla przeprawy, która powstaje w tej części miasta.

Z niewiadomych powodów Zespół uważa za to, że trasa ekspresowa budowana w poprzek Bemowa powinna przyjąć nazwę "Obrońców Grodna 1939 r.". Jeśli na północy ma być most Północny, to na zachodzie bardziej pasowałaby Trasa Zachodnia. Może być też Berlińska (bo to przecież droga na Berlin) albo chociażby Łódzka (drugie co do wielkości miasto w Polsce wciąż nie ma w Warszawie ulicy).

Padł też pomysł przemianowania ronda Wiatraczna na Ronalda Reagana. Tu na szczęście Zespół Nazewnictwa Miejskiego obstaje przy tradycji. Zaś dla byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych szykuje na Bielanach dojazd do nowego mostu Północnego.

Jarosław Osowski
2009-11-20
Gazeta Wyborcza Stołeczna

wstecz



              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej